Osim za model zrak-zrak, koji grije i rashlađuje prostorije prijenosom toplinske energije između vanjskog zraka i zraka unutar prostorije, ostale vrste dizalice topline su prikladne za kombinaciju s podnim sustavom grijanja.
Dizalica topline zrak-voda
Najrašireniji proizvod je dizalica topline zrak-voda, koja koristi toplinu zraka, prenoseći energiju na vodu u sustavu. U ovom slučaju prednost je u tome što je osim grijanja i hlađenja prostorija moguće i proizvesti potrošnu toplu vodu.
Najveća prednost ovog sustava je njegova svestranost, budući da dozvoljava integraciju s drugim vrstama sustava poput solarnog toplinskog sustava i kondenzacijskog bojlera čime se ostvaruje hibridni sustav.
Dizalice topline voda-voda
Kod dizalica topline voda-voda, toplina se pak preuzima iz podzemnih voda, dok je kod geotermalnih dizalica izvor energije tlo. Ova dva modela, u odnosu na one zrak-voda, jamče uvijek visoku učinkovitost, nezavisno o godišnjem dobu.
Pri odabiru najprikladnije dizalice topline za stambenu ili poslovnu zgradu mora se, u svakom slučaju, razmotriti razne čimbenike. Prije svega, trebali biste uzeti u obzir potrebu za energijom koja je potrebna za rad podnog sustava i osiguranje optimalnog grijanja u zimskim mjesecima, te eventualno hlađenje ljeti.
Jesu li dizalice topline i podni sustavi prikladni za hlađenje?
Osim što osigurava najvišu razinu toplinske ugode tijekom zime, podni sustav grijanja predstavlja zanimljivo rješenje također za hlađenje ljeti. Načini rada su uglavnom slični: kroz hidraulične krugove sustava teče voda, rashlađena na temperaturi između 15 i 18 °C, koja rashlađuje pod.
U ovom slučaju su potrebne reverzibilne dizalice topline, koje su u mogućnosti preuzimati toplinu iz prostorije i zatim ju ispuštati prema van. Rezultat je savršena udobnost unutarnjih prostora također ljeti, što znači da se može i bez split klima uređaja, što pak omogućuje značajno smanjenje potrošnje.
Jedina mjera opreza se odnosi na uporabu odvlaživača zraka koji omogućuje održavanje vlažnosti zraka na zatvorenom u rasponu vrijednosti između 50 % i 60 %.
Grijanje dizalicom topline i fotonaponskim sustavom: isplati li se?
Dizalice topline koriste obnovljive izvore za proizvodnju potrebne toplinske energije koja omogućava sustavu podnog grijanja zagrijavanje prostorija, ali to su električni uređaji koji koriste električnu energiju.
Prema tome, kako bi sustav bio još učinkovitiji i kako bi se povećala ušteda energije, kombinacija s fotonaponskim sustavom predstavlja odlično rješenje. Često se događa da onaj tko ugrađuje fotonaponske ploče na krov svoje kuće, to čini kako bi besplatno proizvodio električnu energiju potrebnu za rad kućanskih aparata i rasvjete, čime se smanjuju ili čak svode na nulu troškovi računa za električnu energiju ako se radi o ugradnji akumulatorskog sustava.
Međutim, nisu svi upoznati s činjenicom da integracija fotonaponskih ploča s dizalicom topline jamči dodatnu značajnu uštedu, također za grijanje i proizvodnju potrošne tople vode.