U prošlom članku smo govorili o zagađenju u zatvorenom prostoru i činjenici da, suprotno uvriježenom mišljenju, unutarnji prostor može biti čak i zagađeniji od vanjskog. To je potvrdila, primjerice, studija koju je proveo Kraljevski koledž za pedijatriju i zdravlje djece i Kraljevski liječnički koledž, koja je pokazala da prvi može biti 5 do 13 puta više zagađen od vanjskog.
Postoji li zapravo veza između zraka koji udišemo kod kuće ili na poslu i zraka koji ulazi u naša pluća dok hodamo cestom? Prema nedavnom istraživanju koje je proveo Institut za atmosfersku fiziku Kineske akademije znanosti, čini se da ime. Cijeli mjesec pratili su koncentraciju PM2.5 u zraku unutar ureda i u neposrednoj blizini vani. Tijekom analize prozori su nekoliko puta otvarani i zatvarani kako bi se bolje razumio mehanizam izmjene unutarnjeg/vanjskog zraka. Rezultat? Većina čestica aerosola pronađenih u zatvorenom prostoru došla je izvana.
Stoga ova studija razbija mit da je povremeno otvaranje prozora korisno, bez obzira na vrstu prostorije i vanjske uvjete zraka. Ako bi kvaliteta bila loša, to bi samo pojačalo izloženost ljudi PM2.5 i drugim opasnim česticama, za koje se zna da imaju puno veću koncentraciju na otvorenom.